Myśl o rozwoju dziecka najczęściej zaszczepia się w głowach rodziców, gdy dziecko zbliża się do wieku, w którym rozpoczyna swoją przygodę z edukacją szkolną. Spośród szerokiej oferty szkół, rodzic wybiera tę placówkę, która jego zdaniem będzie odpowiednia dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że nauka szkolna to kolejny etap jego rozwoju. Dziecko rozpoczyna intensywnie poznawać świat w wieku 3 lat. To wtedy zaczyna rozpoznawać otoczenie i uczyć się  bodźców wysyłanych z zewnątrz.  M. Montessori, twórczyni systemu wychowania dzieci, uważała, że dziecko do 6 roku życia jest w stanie przyswoić więcej wiedzy niż student. Jak widać rozwój człowieka jest niezwykle istotny we wczesnych latach jego życia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki dla dziecka?

Oddanie dziecka do żłobka lub przedszkola to dla wielu rodziców pierwszy moment rozstania się z dzieckiem i to na kilka godzin każdego dnia. Odtąd opieka nad maluchem zostanie powierzona osobom trzecim, które są mu obce. Rodzic musi zaufać opiekunom placówki, że jego dziecko jest w bezpiecznych rękach. Aspektów, na które powinien zwrócić uwagę rodzic podczas wyboru placówki dla swojego dziecka jest wiele. Te najważniejsze postaramy się wymienić w niniejszym artykule.

 

Higiena

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że od ponad roku świat wywrócił się do góry nogami, a aspekt czystości i sterylności stał się niezwykle istotny w dobie pandemii. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Dzieci nie do końca rozumieją sytuację, w której przyszło im się wychowywać, a procedury bezpieczeństwa nie są dla nich tak oczywiste i zrozumiałe. Placówki takie jak żłobki i przedszkola powinny szczególnie zadbać o sterylność miejsc zabawy i nauki dzieci. Zapewnienie codziennej dezynfekcji pomieszczeń, czy stały nadzór Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest niezwykle istotny w miejscach, w których przebywają dzieci.

 

Żywienie

Dziecko przebywa większą część swojego dnia w przedszkolu lub żłobku, dlatego też w placówce powinno mieć zapewnione odpowiednie żywienie. Sposób odżywiania dziecka jest bardzo ważny w prawidłowym wzroście i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wyuczone nawyki żywieniowe w czasie dorastania mają wpływ na sposób żywienia w przyszłości. Powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” w wielu kwestiach rozwoju dziecka ma uzasadnienie. Niewłaściwa dieta malucha w czasie jego rozwoju, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie jednostki w dalszych etapach jego życia.
Mając na uwadze powyższe argumenty, warto wybrać placówkę, która oferuje zbilansowane posiłki.

W Oxford For Kids dzieci mają zapewnione świeże i zdrowe posiłki przyrządzane na miejscu. Nie tylko dbamy o wartości odżywcze każdego posiłku, ale także skupiamy się na odpowiedniej diecie dzieci, które zmagają się z alergiami.

 

Edukacja

Jednym z najistotniejszych punktów podczas wyboru przedszkola lub żłobka dla dziecka jest jego edukacja. Nowoczesne techniki, sposoby i narzędzia edukacyjne wpływają na jakość pozyskiwanej wiedzy przez najmłodszych. Dostosowywanie zajęć do dzieci polega na przekazywaniu im wiedzy w przyjazny dla nich sposób. Nauka poprzez gry, zabawy, piosenki czy wierszyki, korzystnie wpływa na stopień zapamiętywania. Dzieci kojarzą naukę z przyjemnością, zabawą oraz radością.

Dziecko przez ciekawość i liczne bodźce z zewnątrz może w szybki sposób utracić swoją koncentrację, dlatego kształcenie poprzez zabawę pozwala na maksymalne skupienie jego uwagi. Przekazywana wiedza powinna być również realizowana zgodnie z wytycznymi podstawy programowej stworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Edukacja dziecka nie powinna jednak opierać się wyłącznie na pozyskiwaniu wiedzy i kształtowaniu zdolności. Do wychowywania dziecka powinno się podchodzić holistycznie. Nie skupiamy się na rozwoju w jednej dziedzinie, a zapewniamy kształcenie w wielu obszarach, wpływających na ogólną poprawę pracy organizmu. Zajęcia ruchowe wpływają na sprawność fizyczną dziecka, zajęcia muzyczne pozwalają na kształtowanie umiejętności zapamiętywania, słuchu oraz poczucia rytmu, zaś zajęcia plastyczne wpływają na kreatywność dziecka.

W Oxford For Kids stawiamy na wychowanie dzieci w sposób, który pozwoli im się rozwijać na wielu płaszczyznach. Jesteśmy autoryzowaną placówką nauki języka angielskiego metodą Teddy Eddie. Kształcenie dzieci tą metodą pozwala na naukę języka właśnie poprzez zabawę, wykorzystując narzędzia skupiające uwagę i zaangażowanie dzieci. Akredytacja Teddy Eddie gwarantuje wysoką jakość prowadzonych zajęć przez wyselekcjonowaych lektorów, posiadających predyspozycje do pracy z najmłodszymi. 

Nauczyciele języka komunikują się z dzieckiem wyłącznie w języku angielskim, przez co dziecko przyswaja słownictwo oraz zwroty w sposób, w jaki poznaje i uczy się języka ojczystego. 

 

Współpraca z rodzicami

Dziecko, trafiając do przedszkola lub żłobka często styka się po raz pierwszy z rozstaniem z rodzicami, a także z pozostaniem samemu z obcymi mu osobami na kilka godzin. Dla wielu z dzieci rozstanie z rodzicami bywa trudne, dlatego zadbanie o prawidłową adaptację dziecka w nowym miejscu jest bardzo ważne, by w przyszłości do podobnych sytuacji podchodziło z większą śmiałością.

Rodzic powinien mieć zapewnioną możliwość pozostania z dzieckiem w placówce, by to nie czuło się zagrożone. Zasada małych kroków dla wielu dzieci okazuje się być bardziej odpowiednia, ponieważ dziecko nie boryka się w tym czasie ze stresem - aklimatyzuje się do nowej sytuacji zgodnie ze swoimi potrzebami. Pozostania rodzica z dzieckiem podczas pierwszych dni oswajania się z nowym otoczeniem, pozwala rodzicowi na zapoznanie się z metodami pracy opiekunów dzieci.

Zaangażowanie rodzica w życie przedszkola pozwala na zaciskanie głębszych więzi z dzieckiem, dlatego oferujemy rodzicom możliwość udziału we wspólnym czytaniu, zapraszamy ich do uczestnictwa w wyjazdach oraz udziału w przedstawieniach i występach, a także zapewniamy możliwość skorzystania z porad pedagogiczno-psychologicznych w kwestii wychowywania dzicecka.

 

Zajęcia terapeutyczne  ze specjalistami

Dzieci od 3 do 6 roku życia rozwijają się najintensywniej. Każde z nich zaczyna przejawiać swoje pierwsze zainteresowania i ciekawość światem. Warto jednak pamiętać o tym, iż każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Na wczesnym etapie życia człowieka, zaczynają pojawiać się pierwsze braki w jego kształtowaniu. Praca ze specjalistami umożliwia minimalizację tych braków. Wiele z nich można zostać zredukowana już we wczesnych etapach życia dziecka. Problemy z wymową mogą przyczynić się do wycofania dziecka z interakcji z rówieśnikami. Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami może wpłynąć negatywnie na jakość życia dziecka oraz jego funkcjonowanie w społeczeństwie, również w okresie dorosłym. Szeroka oferta terapeutyczna prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie logopedii oraz psychologii pozwoli dziecku uporać się z jego problemami. Zapoznaj się z ofertą terapeutyczną.

 

Lokalizacja i wyposażenie przedszkola

Placówki przeznaczone dla dzieci powinny być przystosowane do etapu rozwoju dziecka. Wysokość szafek, siedzisk, stolików, czy armatury powinna być dostosowane do postury dziecka. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie przeznaczone dla dzieci powinny być dla nich przyjazne oraz bezpieczne.

Kolory pomieszczenia mają zachęcać dziecko do przebywania w salach, a wybrane dla nich zabawki mają wpływać na rozwój dziecka oraz zaciskanie więzi z rówieśnikami. 

Otoczenie przedszkola jest również istotne. Coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ rozwoju dziecka poprzez zabawy i naukę na świeżym powietrzu. Otoczenie placówki zielenią umożliwia wyjścia na długie spacery i poznawanie świata przez doświadczenie. Place zabaw zlokalizowane przy placówkach to atut takich miejsc, gdzie dzieci w bezpiecznej przestrzeni mogą bawić się pod okiem dorosłego.

 

 

    plac4 1 plac1 1 plac2

 

Wybór odpowiedniego miejsca opieki nad dzieckiem może odegrać ogromny wpływ na jego rozwój. Zapewniając dziecku kształcenie na wielu płaszczyznach, pomagamy mu w lepszym starcie na kolejnych etapach edukacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przedszkola oraz żłobka Oxford For Kids, a także szeroką ofertą zajęć terapeutycznych